Podsumowanie konkursu Wolność to nasze pokolenie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
17.06.2014.

Jeśli Stowarzyszenie Wiedzieć Więcej to kolejna obywatelska inicjatywa. Tym razem poświęcono ją minionemu 25-leciu

Polski. Od 1989 roku do 2014. Wydarzenie wpisuje się w ogólnopolskie obchody. Uczniowie szkół powiatu dąbrowskiego, mieli okazję poznać jeszcze lepiej najnowszą historię. Wiedzieć Więcej zorganizowało dwa konkursy pt: „Wolność to nasze pokolenie”. Nad wszystkim patronat objął Starosta Dąbrowski oraz Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, zaś na plastycznym również Dąbrowski Dom Kultury. Pierwszy - plastyczny, skierowany do uczniów szkół podstawowych, zaś drugi konkurs wiedzy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w których zmagania odbywały się w etapie szkolnym i powiatowym mającym miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Tarnowskiej. 17 czerwca nastąpiło oficjalne podsumowanie całości zmagań uczniów. W starostwie powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej spotkali się uczniowie, nauczyciele oraz samorządowcy.

Na wstępie prezes Stowarzyszenia Marek Mosio przywitał zgromadzonych gości. Wspomniał o idei konkursu, gdzie nie oceniano wydarzeń minionego 25-lecia, lecz przedstawiano fakty historyczne. Ocenę pozostawiono każdemu z osobna. Mowa była również o kruchości demokracji oraz wolności. Wyraził nadzieję, że za kolejne 25 lat także, będzie można powiedzieć że wolność to nasze pokolenie. Burmistrz Stanisław Początek mówił o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Dąbrowie Tarnowskiej od powstania samorządu. Uświadomił słuchaczom o wielkości zadań, jakie stały przed rządzącymi. Wicestarosta Robert Pantera mówił o pracy posła. Opowiedział, jak udało się dostać do parlamentu. Zaprezentował pamiątki z tego okresu m.in. pisma od marszałków sejmu, legitymację poselską czy tabliczkę, która znajdowała się w ławach na Sali plenarnej Sejmu RP. Wspomniał także, o szczególnym charakterze sytuacji w której się znalazł a więc skróceniu kadencji parlamentu. Nie obyło się również bez odniesień do pracy w samorządzie. Kolejnym punktem była prezentacja poszczególnych etapów konkursu, której dokonała Agnieszka Ruta. Wskazała na kolejne fazy w których uczestnicy brali udział. Zaprezentowała zwycięzców zmagań. Wszystkim przybyłym rozdano nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej. Dąbrowski Dom Kultury przekazał również książki o rozbitym w czasie II wojny światowej Halifaksie. Ostatnim punktem podsumowania była lekcja historyczna, w Ośrodku Spotkania Kultur. W roli nauczyciele wystąpił dyrektor DDK Paweł Chojnowski. Przedstawiał on młodym ludziom w innowacyjny sposób historię katastrofy samolotu Halifaks oraz jego późniejszych dziejów. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali prelegenta. Była to jedna z wielu inicjatyw jakie podejmuje Stowarzyszenie Wiedzieć Więcej. Przedstawiciele organizacji zaprosili do współpracy oraz do szukania informacji w Internecie.
Zmieniony ( 17.06.2014. )