Strona domowa
Podsumowanie konkursu Wolność to nasze pokolenie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
17.06.2014.

Jeśli Stowarzyszenie Wiedzieć Więcej to kolejna obywatelska inicjatywa. Tym razem poświęcono ją minionemu 25-leciu

 Polski. Od 1989 roku do 2014. Wydarzenie wpisuje się w ogólnopolskie obchody. Uczniowie szkół powiatu dąbrowskiego, mieli okazję poznać jeszcze lepiej najnowszą historię. Wiedzieć Więcej zorganizowało dwa konkursy pt: „Wolność to nasze pokolenie”. Nad wszystkim patronat objął Starosta Dąbrowski oraz Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, zaś na plastycznym również Dąbrowski Dom Kultury. Pierwszy - plastyczny, skierowany do uczniów szkół podstawowych, zaś drugi konkurs wiedzy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w których zmagania odbywały się w etapie szkolnym i powiatowym mającym miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Tarnowskiej. 17 czerwca nastąpiło oficjalne podsumowanie całości zmagań uczniów. W starostwie powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej spotkali się uczniowie, nauczyciele oraz samorządowcy.

 

Na wstępie prezes Stowarzyszenia Marek Mosio przywitał zgromadzonych gości. Wspomniał o idei konkursu, gdzie nie oceniano wydarzeń minionego 25-lecia, lecz przedstawiano fakty historyczne. Ocenę pozostawiono każdemu z osobna. Mowa była również o kruchości demokracji oraz wolności. Wyraził nadzieję, że za kolejne 25 lat także, będzie można powiedzieć że wolność to nasze pokolenie. Burmistrz Stanisław Początek mówił o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Dąbrowie Tarnowskiej od powstania samorządu. Uświadomił słuchaczom o wielkości zadań, jakie stały przed rządzącymi. Wicestarosta Robert Pantera mówił o pracy posła. Opowiedział, jak udało się dostać do parlamentu. Zaprezentował pamiątki z tego okresu m.in. pisma od marszałków sejmu, legitymację poselską czy tabliczkę, która znajdowała się w ławach na Sali plenarnej Sejmu RP. Wspomniał także, o szczególnym charakterze sytuacji w której się znalazł a więc skróceniu kadencji parlamentu. Nie obyło się również bez odniesień do pracy w samorządzie. Kolejnym punktem była prezentacja poszczególnych etapów konkursu, której dokonała Agnieszka Ruta. Wskazała na kolejne fazy w których uczestnicy brali udział. Zaprezentowała zwycięzców zmagań. Wszystkim przybyłym rozdano nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej. Dąbrowski Dom Kultury przekazał również książki o rozbitym w czasie II wojny światowej Halifaksie. Ostatnim punktem podsumowania była lekcja historyczna, w Ośrodku Spotkania Kultur. W roli nauczyciele wystąpił dyrektor DDK Paweł Chojnowski. Przedstawiał on młodym ludziom w innowacyjny sposób historię katastrofy samolotu Halifaks oraz jego późniejszych dziejów. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali prelegenta. Była to jedna z wielu inicjatyw jakie podejmuje Stowarzyszenie Wiedzieć Więcej. Przedstawiciele organizacji zaprosili do współpracy oraz do szukania informacji w Internecie.
Zmieniony ( 17.06.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Znane osoby o WW - Migawki

"Chcę pogratulować Państwu decyzji o zaangażowaniu się w budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Utworzenie stowarzyszenia "Wiedzieć Więcej" wymagało dużego nakładu pracy i energii. Cieszę się że macie Państwo dalsze ambitne plany i że postanowiliście poświęcić swój czas działalności społecznej."

 

Zbigniew Ziobro

europoseł

 

Krótko o nas

Minęło już ponad 20 lat od momentu odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności. Przez te lata w naszym kraju zaszło wiele zmian, są to w większości zmiany na lepsze. Poszerzyła się wiedza i świadomość obywatelska Polaków, którzy wychodzili z cienia i szarości komunizmu. Wolność słowa i wypowiedzi pozwala na wyrażanie swoich opinii, przekazywania wiedzy innym i działania na rzecz społeczeństwa, nie tylko urzędowo i pod przymusem ale przede wszystkim poprzez stowarzyszanie się w różnych formach organizacji obywatelskiej. Wielu z nas odczuwa potrzebę służby publicznej. Wśród nich jesteśmy my. Młodzież z Liceum z Dąbrowy Tarnowskiej. Chcemy poszerzać swoją wiedzę dotyczącą życia społecznego, ale także naszym celem jest aby wiedza ta dostępna była dla wszystkich zainteresowanych dlatego też powołaliśmy Stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej”, jako przedsięwzięcie obywatelskie do którego przyłączenia zachęcamy.

Wiedzieć Więcej Facebook

">