Strona domowa
Stowarzyszenie rejestrowe Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Kinga Pinas, "Powiśle Dąbrowskie"   
17.12.2012.

Niewielka zmiana, pozwoli na rozwinięcie skrzydeł…

Stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej”, które funkcjonuje od marca 2011 roku, przekształciło się ze stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe. Dnia 27 października, w Dąbrowskim Domu Kultury odbyło się pierwsze, oficjalne spotkanie założycielskie. Kwestię zakładania tego typu stowarzyszeń reguluje rozdział 2 „Tworzenie stowarzyszeń” ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Zgodnie z art. 9 tej ustawy, do założenia stowarzyszenia niezbędne jest uchwalenie statutu i wybranie komitetu założycielskiego przez co najmniej 15 pełnoletnich osób. 

Wszystkie wymogi prawne zostały spełnione; statut został odczytany a zarząd został wybrany drogą głosowania tajnego. Prezesem Zarządu, jednogłośnie, została inicjatorka stowarzyszenia, mgr Alina Boryczka. Wiceprezesowie: mgr Agnieszka Ruta – nauczycielka ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Jakub Fido – student Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale „Polityki Społecznej”. Wybrano również Komisje Rewizyjną, której przewodniczącym został Marek Mosio – tegoroczny maturzysta, wśród wybranych byli również Maria Szczebak – studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na wydziale „Administracji Publicznej” oraz Mirosław Kaczmarczyk – student Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale „Nauk politycznych”. W składzie Komitetu Założycielskiego, uprawnionego do działań związanych za założeniem stowarzyszenia usytuowali się: Alina Boryczka, Jakub Fido oraz Mirosław Kaczmarczyk. To ogromna zmiana dla członków stowarzyszenia oraz dla jego funkcjonowania w życiu społecznym i politycznym. Wraz z chwilą nadania mu miana rejestrowego – stowarzyszenie może przyjmować dotacje, darowizny, może prowadzić działalność gospodarczą i łączyć się w związki stowarzyszeń. Ta z pozoru niewielka zmiana, pozwoli na rozwinięcie skrzydeł organowi, który do tej pory utrzymywał się ze składek członkowskich. Pieniądze szczęścia nie dają, lecz pozwalają na zaspokojenie potrzeb materialnych i umysłowych. Ta zmiana pozwoli na dalsze propagowanie wzorców kulturowych i zachowań mających na celu poszerzanie świadomości obywatelskiej. Zainspiruje kolejnych uczniów do aktywnego brania udziału w życiu społecznym miasta oraz zaspokoi pragnienie nabywania nowych, obywatelskich doświadczeń. 5 listopada do Sądu Rejestrowego w Krakowie zostanie złożone oficjalne pismo o zmianie formy stowarzyszenia. KINGA PINAS
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Znane osoby o WW - Migawki

"Pomysł który zrodził się w Dąbrowie Tarnowskiej jest ewenementem. Stworzenie młodzieżowego stowarzyszenia które zajmuje się pogłębianiem wiedzy i świadomości obywatelskiej, jest niewątpliwie nowością. Dotychczas nie miałem sposobności spotkać się z tego typu pomysłem i inicjatywą młodych, tym bardziej, iż projekt jest realizowany rzetelnie, sumiennie i naprawdę może się podobać. Wierzę że w innym miejscowościach powstawać będą podobne inicjatywy. "

 

Piotr Sak

Radny Sejmiku woj. małopolskiego

 

Krótko o nas

Minęło już ponad 20 lat od momentu odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności. Przez te lata w naszym kraju zaszło wiele zmian, są to w większości zmiany na lepsze. Poszerzyła się wiedza i świadomość obywatelska Polaków, którzy wychodzili z cienia i szarości komunizmu. Wolność słowa i wypowiedzi pozwala na wyrażanie swoich opinii, przekazywania wiedzy innym i działania na rzecz społeczeństwa, nie tylko urzędowo i pod przymusem ale przede wszystkim poprzez stowarzyszanie się w różnych formach organizacji obywatelskiej. Wielu z nas odczuwa potrzebę służby publicznej. Wśród nich jesteśmy my. Młodzież z Liceum z Dąbrowy Tarnowskiej. Chcemy poszerzać swoją wiedzę dotyczącą życia społecznego, ale także naszym celem jest aby wiedza ta dostępna była dla wszystkich zainteresowanych dlatego też powołaliśmy Stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej”, jako przedsięwzięcie obywatelskie do którego przyłączenia zachęcamy.

Wiedzieć Więcej Facebook

">